
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 9.3 mm |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Number of Contacts | 40 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 1188
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75733
Ext.Price$0.75733
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75733 | $0.75733 |
| 10 | $0.64074 | $6.40740 |
| 25 | $0.60685 | $15.17125 |
| 50 | $0.57476 | $28.73800 |
| 100 | $0.54436 | $54.43600 |
| 300 | $0.51429 | $154.28700 |
| 500 | $0.48589 | $242.94500 |
| 1000 | $0.46269 | $462.69000 |
| 3000 | $0.44238 | $1327.14000 |
| 5000 | $0.42297 | $2114.85000 |
